Etkinlik Takvimi
UCLG-MEWA Newsletter-5

UNACLA OLAĞAN TOPLANTISI NAİROBİ’DE YAPILDI 15.04.2015

UNACLA OLAĞAN TOPLANTISI NAİROBİ’DE YAPILDI

Birleşmiş Milletler Yerel Yönetimler Danışma Komitesi (UNACLA), Nairobi/Kenya’daki Birleşmiş Milletler  Ofisi’nde gerçekleştirildi. Dr. Kadir Topbaş’ın UNACLA Başkanı sıfatıyla yönettiği toplantıda, BM Habitat İcra Direktörü Dr. Joan Clos, UCLG Eş Başkanı Jacqueline Moustache-Belle, CEMR Başkanı ve UCLG Başkan Yardımcısı Annemarie Jorritsma-Lebbink UCLG Genel Sekreteri Josep Roig, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, UCLG ASPAC Genel Sekreteri Bernadia Irawati Tjandradewi, CEMR Genel Sekreteri Frédéric Vallier, çeşitli yerel yönetim birliklerinden temsilciler ve belediye başkanları katıldı.

Dr. Kadir TOPBAŞ’ın açılış konuşmasının ardından söz alan BM Habitat İcra Direktörü Dr. Joan Clos, yerel yönetimlerin 2016’da Ekvator’un Quito kentinde gerçekleştirilecek olan Habitat III Konferansı’nda güçlü bir şekilde yer alması için BM nezdinde gerekli girişimlerde bulunduğunu ve bu konuda yerel yönetimleri her zaman destekleyeceğini ifade etti.  

Medellin/Kolombiya’da gerçekleştirilen bir önceki UNACLA toplantısının tutanakları katılımcılar tarafından onaylanarak resmiyet kazandı. Devam etmekte olan Habitat III 2. Hazırlık Komitesi Toplantısı’nın (PrepCom2) bir ön değerlendirmesini içeren konuşmaların ardından, BM Habitat İcra Direktörü Yardımcısı Aisa KIRABO, PrepCom2’nin genel işleyişine dair UNACLA üyelerini bilgilendirdi.

UNACLA’nın Habitat III için hazırlık sürecinde üstleneceği stratejik rolün de görüşüldüğü toplantıda UCLG Genel Sekreteri Josep Roig söz alarak, UNACLA’nın yerel yönetimlerin BM nezdinde kabul görmesi açısından önemli bir araç olduğunu ve rolünün güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Oturumu yöneten UNACLA ve UCLG Başkanı Dr. Kadir Topbaş, toplantının sonunda tüm üyelere katılımlarından ve katkılarından ötürü teşekkür ederek, Habitat III sürecinde ve sonrasında yerel yönetimlerin seslerini daha güçlü olarak duyurabilmeleri açısından işbirliğinin devamı çağrısında bulundu.

Resimler


# #