Etkinlik Takvimi
UCLG-MEWA Newsletter-5

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı -Samanyoluhaber.com 28.05.2014

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı -Samanyoluhaber.com

http://www.samanyoluhaber.com/uclg-mewa-yonetim-kurulu-ve-konsey-ortak-toplantisi-279282-yerel-haberi.xhtml

- UCLG-MEWA Başkanı Galibaf:

- "İslami şehirler yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Kadınlarımız ve çocuklarımızın yardıma ihtiyacı var. Maddi ve manevi mirasımızı korumak, bu şehirleri yaşatmak için çok fazla çaba sarf etmeliyiz"

KONYA (AA) - Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA ) Başkanı Muhammed Bakır Galibaf, İslami şehirlerin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. 

Galibaf, UCLG-MEWA ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından, Konya Dedeman Otel'de  gerçekleştirilen UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Mevlana'nın ortak kültürün temsilcisi olduğunu söyledi.

Günümüzde şehirsel yönetimlerin artık daha üst kademeye yükseldiğini belirten Galibaf, şunları kaydetti:

"İslami şehirler yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Kadınlarımız ve çocuklarımızın yardıma ihtiyacı var. Maddi ve manevi mirasımızı korumak, bu şehirleri yaşatmak için çok fazla çaba sarf etmeliyiz. Dünyadaki birçok şehir arasında yapılan ortak çalışmalar, uluslararası işbirliğini gerektirmektedir. Bölgesel ve uluslararası anlamda da sıkıntılar olduğunu biliyorum. Bölgesel yönetimler bu konuda yardımcı olmalıdır."

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman da 3 gün sürecek programlarda, UCLG-MEWA'nın gelişme raporu, 2013 maliye raporu, 2014 yılı taslak faaliyet programı ve gündemde yer alan diğer konuların görüşüleceğini ifade etti.

Üyelerden gelen talep üzerine kurulması tasarlanan Kültür Çalışma Kurulu'nun temellerini atma yolunda önemli toplant ılar yapılacağını belirten Duman, aynı zamanda Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Türkiye-Filistin belediyeleri kardeş şehirler iş birliği oturumunun da gerçekleştirileceğini ifade etti.

Filistin'deki şehirlerin, yaşamı son derece güçleştiren abluka altında olduğunu ve bölge şehirlerinin ilgisini beklediğini anlatan Duman, bu çağrıları üyelere duyurmaya devam edeceklerini, özgür Filistin için UCLG-MEWA üyelerinin gereken duyarlılığı göstereceğini dile getirdi.

- "Şehirler ön plana çıkmaya başladı"

UCLG-MEWA Eşbaşkanlığı görevini yürüten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise ulus devletler yüzyılı olarak bilinen 20. yüzyılın, insanlığa barış ve kardeşlik yerine, savaş, kan ve gözyaşı getirdiğini aktardı.

Akyürek, 21. yüzyılın ise şehirler yüzyılı olacağını vurgulayarak, "Artık ulus devletlerin yerine, şehirler ön plana çıkmaya başladı. Şehirlerin ön plana çıkmaya başlaması, insanın ön plana çıkması demektir. Bu toplantının, dünya barışına katkı yapmasını diliyorum. Yapılan çalışmalarla, yer yüzünde en çok kanın aktığı Batı Asya ve Ortadoğu bölgesinin de daha güzel geleceğe yürümesini temenni ediyorum" diye konuştu.

"Yerel Diplomasinin Bölge ve Dünya Barışına Katkıları" ve "Yerel Yönetimlerde Yenilikçi Uygulamalar" başlıklı iki tematik çalışma oturumunun gerçekleştirileceği toplantılar, 20 ülkeden 500 davetlinin katılımıyla 3 gün sürecek.