Etkinlik Takvimi
UCLG-MEWA Newsletter-5

HABITAT III HAZIRLIK KOMİTESİ TOPLANTISI NAİROBİ’DE DÜZENLENİYOR 14.04.2015

HABITAT III HAZIRLIK KOMİTESİ TOPLANTISI NAİROBİ’DE DÜZENLENİYOR

Önümüzdeki yıl Ekvator’un Quito kentinde gerçekleştirilecek olan Habitat III Konferansı öncesindeki 2. Hazırlık Komitesi Toplantısı (PrepCom2) Kenya’nın Nairobi kentindeki BM Ofisi’nde gerçekleştiriliyor. Toplantıya dünyanın her tarafından 1000’e yakın katılımcı yoğun ilgi gösteriyor. “Yeni bir yerel gündem” teması altında gerçekleşecek olan Habitat III Konferansı’nın 2. Hazırlık Komitesi Toplantısı, yerel yönetimlerin sesinin Habitat III’te daha güçlü bir şekilde duyulmasına yönelik olarak çalışmalar için önemli bir zemin  olma niteliği taşıyor. 

12 Nisan 2015 tarihindeki Yerel ve Bölgesel Yönetimler Hazırlık Toplantısı ile 13 Nisan 2015 tarihindeki Yerel ve Bölgesel Yönetimlerle Politika Diyaloğu toplantılarında, yerel yönetim temsilcileri ve ağları Habitat III’te öncelikli olarak ele alınması gerektiğini düşündükleri konular hakkında görüş alışverişinde bulundular.

14-16 Nisan 2015 tarihleri boyunca devam edecek olan genel oturumlar, BM Habitat İcra Direktörü Dr. Joan CLOS’un  açılış konuşmasıyla başladı. Üç gün boyunca genel oturumların yanı sıra çeşitli yan etkinlikler de düzenleniyor. Habitat III sürecine katkı sunan çeşitli paydaşlar, bu yan etkinliklerle kendi konumlarını belirlemeye çalışıyor.

Hazırlık Komitesi Toplantısı çerçevesinde, 15 Nisan 2015 tarihinde Dr. Kadir TOPBAŞ’ın başkanlığını yürüttüğü UNACLA’nın Olağan Toplantısı da gerçekleştirilecek. Söz konusu toplantıda, UNACLA’nın küresel politika oluşturma süreçlerinde oynayacağı yeni rol görüşülecek.

Resimler


#