Etkinlik Takvimi
UCLG-MEWA Newsletter-5

GENÇLER BAŞKANLIK SİSTEMİ'Nİ TARTIŞIYOR!- HABER7 12.05.2014

Gençler başkanlık sistemi'ni tartışıyor!- Haber7

http://www.haber7.com/guncel/haber/1156253-gencler-baskanlik-sistemini-tartisiyor

Ankara'da düzenlenecek olan Gençlerin Bakışıyla Yönetim Modelleri Zirvesi'nde gençler ülkemiz geleceği için hangi yönetim modelinin daha uygun olacağını tartışacak...

Proje Koordinatörü Mesut Demir, 23-27 Mayıs 2014 tarihleri arasında Ankara'da Gençlerin Bakışıyla Yönetim Modelleri Zirvesi düzenlemeyi planladıklarını ve gençlerin ülkemiz geleceği için hangi yönetim modelinin daha uygun olacağını tartışacağı ve gençlerin yönetim modellerine dair raporunun hazırlanacağı zirveye gençlerin www.demokrasiyegencbakis.org adresinden 15 Mayıs'a kadar yapabileceklerini belirtti.

Zirve hakkına bilgi veren Demir şunları söyledi:

"Yaz aylarında gerçekleştirilmesi planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimine giden süreçte ülkemizdeki yönetim modelini tartışmaya açacak maddeler arasında yer almaktadır. Başkanlık sistemi tartışmalarının aralıklarla gündeme taşındığı şu günlerde, Türkiye için alternatif hükümet modellerinin ve seçim sistemlerinin analitik bir çerçeve altında incelenmesine ve toplum nezdinde değerlendirilmesine ihtiyaç vardır. Ülke nüfus ortalaması değerlendirildiğinde gençlerin yeni yönetim şekilleriyle alakalı çalışmalar gerçekleştirmesi ve bu konular üzerine söyleyecek sözlerinin tamamını karar alıcılara iletmesi gerekmektedir.

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı, 2013'ün Ekim ayıyla birlikte Avrupa Birliği Bakanlığı Türk Ulusal Ajansı tarafından desteklenen 'Gençlerin Bakışıyla Yönetim Modelleri - Başkanlık / Yarı Başkanlık / Parlamenter Sistem / Partili Cumhurbaşkanlığı' projesini başlatmıştır. Nisan ayı itibariyle ülkemizin 7 Bölgesi + İstanbul olmak üzere 8 Bölge Çalıştayı düzenleyerek, gençlerin ülkelerde uygulanan farklı yönetim modelleri hakkında bilinç kazandırmaya çalışmıştır."