Etkinlik Takvimi
UCLG-MEWA Newsletter-5

Barselona 9. Uluslararası Semt Pazarları Konferansı Kayıtları Başladı 5.03.2015

Barselona’da gerçekleşecek olan 9. Uluslararası Semt Pazarları Konferansı kayıtları başladı. Barselona’nın dünyadaki en büyük Pazar Şehirleri arasında olmayı nasıl başardığını gözlemlemek için, dünyanın liderlik eden semt pazarı işletmecileri, geliştiricileri ve fikir liderlerinin katılacağı 26-28 Mart tarihlerinde gerçekleşecek konferansa katılın. Arka planda yer alan Barselona şehri ile konferans, uluslararası olarak semt pazarlarının korunması ve canlandırılması adına yeni trendlere ve yeniliklere odaklanacak. Kamusal Alanlar için Proje (“Project for Public Spaces”), şehrin semt pazarı sistemi işletmecisi Barcelona Semt Pazarları Belediye Enstitüsü (IMMB) ile birlikte ve  BM-Habitat ortaklığında ilk defa ABD dışında gerçekleşecek bu konferansa ev sahipliği yapmanın heyecanını yaşıyor.

43 gıda ve gıda dışı semt pazarı barındıran Barselona’da yaşayan her birey semt pazarlarına en fazla 10 dakika uzaklıkta ikamet eder. Konferans süresince bu bereketli ve farklı türdeki pazarları tüm gün turlar vasıtasıyla ziyaret etme fırsatınız olacaktır. Her tur aşağıda verilen dört temadan birinin altını çizecektir:

Yenilenen Pazarlar -  Barselona, pazarlarını şehrin ihtiyaçlarını karşılamak üzere adapte etmekte nasıl bu kadar başarılı? Bu tur, şehrin son zamanlarda yenilenen pazarlarını ve onların yeni ve gelişmiş imkanlarını gösterecektir. Bu tura Abaceria Central PazarıLlibertat Pazarı ve Sant Antoni Pazarı dahildir.

Tarihi Modernista Pazarlar – Barselona’nın yüzyıllık Modernista pazarları estetik mimarisiyle kendine özgü bir yapıya sahiptir. Bu tur bu tarihi pazarların nasıl korunduğu ve yenilendiğini gözlemleme fırsatı sunacaktır. Gözlemleyeceğiniz pazarların bazıları Sants PazarıSant Antoni Pazarı ve Concepció Pazarı’dır.

La Boqueria

 

Yeni Pazar Mimarisi – Bu tur Barselona’nın yenilendiği Pazar mimarisine derinlemesine incelemenizi. Şehrin ilginç pazar yenilemelerine tanıklık edeceksiniz. Tur ile Encants PazarıBarceloneta Pazarı ve Santa Caterina Pazarı ziyaret edilecektir.

Pazarlar ve Semtler Üzerindeki Etkileri – Pazarlar semtlerinde nasıl roller üstlenirler? Pazarların toplumlarda sosyal etkileşim için nasıl önemli yollar olduklarının farklı örneklerini göreceksiniz. Bu tur kapsamında ziyaret edilecek pazarlardan bazıları Guineueta PazarıFort Pienc Pazarı ve Boqueria Pazarıdır.

Konferans hakkında daha fazla bilgi için ve hemen kayıt olmak için tıklayınız. Güncel bilgiler için konferansın internet sitesini ziyaret ediniz.

“Kamusal Alanlar için Proje” (Project for Public Spaces) tarafından, 1 Aralık, 2014 tarihinde yayınlandı